Przedsiębiorstwo jest często złożoną organizacją. W różnych obszarach pracują ludzie, którzy mają różne cele i zadania do wykonania. Wynika to z podziału pracy między działami w firmie. Jak zatem dobrze zarządzać firmą? Jakie są rodzaje zarządzania przedsiębiorstwem?
Strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem
W strategicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem zawsze spogląda się w przyszłość, gdyż chodzi o możliwy rozwój przedsiębiorstwa. W tym celu określa się cele, które mają odzwierciedlać te plany. Strategiczne zarządzanie przedsiębiorstwem obejmuje planowanie produktów, sformułowanie wizji i badanie rynku.
Zarządzanie operacyjne
Zarządzanie operacyjne zajmuje się wewnętrzną strukturą przedsiębiorstwa i kwestią, w jaki sposób udaje mu się osiągnąć cele strategiczne. Zasadniczo można to sobie wyobrazić jako ogromne zarządzanie projektem: wymaga odpowiednich zasobów, czyli pracowników i kapitału rzeczowego oraz umysłów, które potrafią je doskonale wykorzystać. Oprócz dobrej organizacji ważną rolę odgrywa również zmiana. Aby nie zatrzymać się w miejscu, zawsze potrzebny jest zdrowy poziom rozwoju – na przykład w formie inwestycji.
Controlling – ważny element zarządzania przedsiębiorstwem
Jedną z podstawowych treści zarządzania przedsiębiorstwem jest kontrola. Jak upewnić się, że osiąga się swoje cele? Sprawdzając fakty i liczby. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jak wydajnie działa firma. Jeśli kierownictwo strategiczne postawiło sobie za cel średnioterminowy wprowadzenie nowego produktu na rynek, to kierownictwo operacyjne musi zainicjować wszystkie niezbędne procesy. Controlling jest odpowiedzialny za monitorowanie struktury kosztów i ocenę wykonalności projektu. Dział kontroli wspiera strategiczne i operacyjne zarządzanie przedsiębiorstwem w realizacji ich zadań.
Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem
Coraz więcej firm bierze pod uwagę w zarządzaniu przedsiębiorstwem inne aspekty, często wynikające ze zwiększonej świadomości problemów środowiskowych i społecznych. W nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem ważne są elastyczność, przyjazność dla środowiska, odpowiedzialność społeczna i zdrowie. Każdy z tych aspektów jest istotny i może w znaczący sposób wpłynąć na dobre zarządzanie firmą i wszystkimi procesami, które w niej zachodzą.
Elastyczność i ekologia w zarządzaniu przedsiębiorstwem
Elastyczne reagowanie na zmiany na rynku lub zmiany gospodarcze to tylko część nowoczesnego zarządzania. Należy również podejmować aktywne działania i przewidywać, jakie kroki i procesy muszą zostać podjęte w przedsiębiorstwie, aby zachować konkurencyjność. Nie wolno pominąć aspektów ekologicznych. Odkąd debata publiczna na temat zmian klimatu stała się powszechna w społeczeństwie, ochrona środowiska i zrównoważony rozwój odgrywają coraz większą rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Osoby, które świadomie stosują politykę ekologiczną, prawdopodobnie będą miały wyższe koszty produkcji i pakowania swoich produktów, ale mogą również przyciągnąć bardziej opłacalną klientelę.