Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Pomoc dla firmy jednoosobowej i jej źródła

13 lutego 2023 pomoc dla firmy jednoosobowej


Decyzja o założeniu firmy to krok we właściwym kierunku. Warto jednak pamiętać o tym, że kapitał zgromadzony na start potrafi topnieć w zastraszającym tempie. Czy zatem w pewnym momencie należy pogodzić się z koniecznością zakończenia biznesu jeszcze zanim na dobre się rozkręci? Na szczęście, nie jest to scenariusz, który musimy zrealizować. Alternatywnym rozwiązaniem jest pomoc dla firmy jednoosobowej. Ku zaskoczeniu wielu przedsiębiorców może ona pochodzić z naprawdę wielu źródeł.

Dotacje z urzędów pracy

Dotacje z urzędów pracy są kierowane przede wszystkim do tych osób, które nie mają jeszcze firmy i są zarejestrowane jako osoby bezrobotne. Jeśli i my znajdujemy się w takiej sytuacji, a jednocześnie mamy ciekawy pomysł na biznes, możemy liczyć na bardzo konkretną pomoc. Oczywiście, wniosek o dofinansowanie jednoosobowej działalności nie może zawierać wyłącznie informacji na temat tego, o jakiej wysokości kwotę się staramy. Powinien informować urzędników także o tym, jakiego rodzaju działalność planujemy prowadzić i z jakimi kosztami związanymi z nią już teraz się liczymy. Często od przedsiębiorcy oczekuje się również zaproponowania formy zabezpieczenia zwrotu środków, nie jest to jednak reguła.

Pożyczki na start w ramach pomocy rządowej

Wsparcie dla firm jednoosobowych oferują nie tylko powiatowe urzędy pracy, ale również instytucje rządowe na czele z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Programy są regularnie modyfikowane, charakteryzuje je jednak wyjątkowo niskie oprocentowanie. Zasady przyznawania wsparcia są podawane do publicznej wiadomości i często są zbliżone do tych, z jakimi mamy do czynienia starając się o pomoc z PUP. Należy liczyć się więc z koniecznością przedstawienia projektu i szacunkowych wyliczeń. Warto pamiętać też o tym, że pomoc rządowa zwykle jest kierowana do osób, które zakładają swoją pierwszą, a nie kolejną firmę.

Unijne wsparcie na start

Na pomoc dla firmy jednoosobowej można też liczyć korzystając z programów przygotowanych przez Unię Europejską. Te są skierowane tak do firm jednoosobowych, jak i do przedsiębiorstw zatrudniających wielu pracowników. Na wsparcie można przy tym liczyć nie tylko startując z działalnością gospodarczą, ale również prowadząc ją przez pewien czas. Co ważne, pomoc dla firmy nie obejmuje wyłącznie wsparcia finansowego. Osoby szukające jej mogą liczyć też na doradztwo prawne i ekonomiczne, a także na pomoc w procesie zarządzania. Zwiększa to szansę na wyższe zyski w przyszłości.

Finansowanie startapów

Startup to firma nie tylko młoda, ale również innowacyjna. Bazuje na oryginalnym pomyśle na rynkowy sukces. Jej wspieranie wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli jednak startupowi się powiedzie, można spodziewać się, że zyski przynoszone przez taki podmiot będą spektakularne. Wsparcia dla startupów najlepiej szukać w specjalistycznych instytucjach, które uważają inwestowanie w nowe firmy za swój cel. To przeważnie tak zwane fundusze kapitału zalążkowego oraz fundusze podwyższonego ryzyka. Pomocne mogą okazać się też instytucje otoczenia biznesu w tym choćby inkubatory przedsiębiorczości oraz parki technologiczne.

Redakcja aktualnyodpis.pl

Jesteśmy ekspertami w zakresie biznesu, ekonomii i zarządzania. Posiadamy liczną wiedzę, którą pragniemy przedstawić w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestowanie w akcje kontra inwestowanie w obligacje
Fulfilment e-commerce wsparciem dla biznesu
Optymalizacja ładunków: wydajność transportu kolejowego drobnicowego

Jesteś zainteresowany reklamą?