aktualnyodpis.pl

Blog tematyczny poświęcony biznesowi, ekonomii i zarządzaniu.

Biznes

Jak założyć firmę jednoosobową? Jaki biznes warto otworzyć?

Jak założyć firmę jednoosobową? Jaki biznes warto otworzyć?

Choć średnie zarobki cały czas rosną, to wiele osób decyduje się na prowadzenie własnego biznesu. Jest to lepsze rozwiązanie dla wielu osób, które chcą się uniezależnić i robić coś, na czym się znają. Jak założyć firmę jednoosobową?

Działalność jednoosobowa – co warto wiedzieć?

Prowadzenie firmy nie jest wcale takim prostym zadaniem. Na przedsiębiorcy ciąży wiele obowiązków, które musi spełnić względem urzędu skarbowego czy ZUS-u. Warto zatem przed rozpoczęciem działalności dokładnie się zastanowić, jaki rodzaj biznesu otworzyć, jak się rozliczać ze skarbówką oraz czy przychody będą na tyle duże, aby pokryły koszty i zostało sporo na życie? Na pewno niezbędne jest przygotowanie biznesplanu, który jest kluczowym wyznacznikiem opłacalności prowadzenia firmy.

Jak założyć firmę jednoosobową?

Założenie firmy nie jest skomplikowane. Można zrobić to na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest udanie się do urzędu miejskiego i wypełnienie wniosku na miejscu. W takim wypadku można liczyć na pomoc urzędniczki, która w razie wątpliwości podpowie, co trzeba wpisać w konkretnym polu. Wniosek składa się w urzędzie i zgodnie z zaznaczoną datą we wniosku rozpoczęcia działalności firma będzie działać od tego terminu. Kolejnym sposobem jest złożenie wniosku przez Internet. Wymagany w tym wypadku jest podpis elektroniczny lub profil zaufany. Ta droga jest łatwiejsza, gdyż nie trzeba stać w kolejce i jechać do urzędu. Ostatnią opcją jest wysyłka wniosku listem poleconym.

Ważne informacje, które się przydadzą przy zakładaniu firmy jednoosobowej

Składając wniosek o otwarcie firmy, należy mieć przygotowanych kilka informacji. Na pewno trzeba określić, w jakiej formie przedsiębiorca chce się rozliczać. Jest to bardzo ważne, gdyż takie informacje trafiają od razu do urzędu skarbowego i w takiej formie właściciel firmy będzie musiał płacić składki i spełnić określone obowiązki podatkowe. Nie ma konieczności udawania się do ZUS-u, gdyż wniosek automatycznie jest również tam przesyłany. Przedsiębiorca musi jednak sprawdzić, jakie druki należy złożyć już po otwarciu firmy do ZUS-u i kiedy trzeba to zrobić. Warto założyć profil zaufany, gdyż wszystko można załatwiać przez Internet, co znacznie ułatwia prowadzenie firmy.

Czy warto rozliczać się samodzielnie, czy lepiej zatrudnić księgową?

W przypadku jednoosobowej działalności zazwyczaj każdy przedsiębiorca chce zminimalizować koszty. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest księgowość online. Obsługa księgowa kosztuje znacznie mniej, a można liczyć na pomoc w każdej kwestii. Jeśli ktoś nieco zna się na podatkach i kwestiach finansowych, to poradzi sobie z księgowością bez problemu.

Jaki biznes warto otworzyć?

Obecnie konkurencja jest praktycznie w każdej branży, jednak popyt jest również duży. Dobrym sposobem na własną działalność jest sprzedaż rękodzieła. Produkty regionalne dobrze się sprzedają. Również wysokiej jakości usługi są cenione. Można postawić na luksusowe dobra, które są chętnie wybierane przez zamożne osoby. Także na ekologiczne kosmetyki czy produkty spożywcze jest zapotrzebowanie.

Udostępnij