Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak napisać przemówienie? Oto kilka wskazówek, które ułatwią pisanie przemówień!

11 lutego 2023 jak napisać przemówienie


W niektórych sytuacjach wymagane jest wygłoszenie napisanego osobiście przemówienia. Jak zrobić to dobrze, aby słuchacze z chęcią wysłuchali całości i się nie znudzili? Co należy uwzględnić w przemówieniu?

Dobre przemówienie – co warto wiedzieć?

Dobre przemówienie to takie, którego słucha się z chęcią. Oczywiście w przemówieniu muszą znaleźć się kluczowe zagadnienia. Ważna jest forma, w jakiej fakty są przedstawiane. Bardzo ważne jest uwzględnienie tego, kto będzie słuchaczem. Jeśli przemówienie będzie odbywać się z udziałem osób niezwiązanych całkowicie z branżą, o której będzie mowa, to należy użyć języka prostego. W przypadku słuchaczy, którzy znają się na zagadnieniu podejmowanym w przemówieniu, można użyć języka branżowego. Dobre przemówienie nie może być za długie. Warto także przygotować kilka fragmentów luźniejszych, które pozwolą uśmiechnąć się słuchaczom i nieco rozładują atmosferę.

Jak napisać przemówienie?

Nie każdy lubi przemawiać na forum publicznym, ale w wielu zawodach jest to wymagane. Trzeba się przyzwyczaić do występów przed dużą ilością osób. Warto przed wystąpieniem zrobić kilka oddechów i pomyśleć o czymś przyjemnym. Jednak, aby doszło do wystąpienia, trzeba najpierw przygotować przemówienie. Jak napisać przemówienie, aby zaciekawiło słuchaczy? Najpierw należy dokładnie się zastanowić, jaki cel chce się osiągnąć. Niezbędne jest zebranie wszystkich danych na konkretny temat i zdecydowanie, które z nich muszą się znaleźć w przemówieniu. Dobrze jest zrobić plan i ułożyć argumenty w kolejności. Cała przemowa musi być spójna i logiczna.

Wstęp do przemówienia – jak zaciekawić słuchaczy?

Niezwykle ważny jest wstęp przemówienia. Pierwsze minuty sprawią, że słuchacze będą zaciekawieni lub zaczną od razu spoglądać w telefon, lub rozglądać się po bokach. Warto zatem dokładnie zastanowić się, w jakiej formie napisać wstęp, aby zachęcić do dalszego słuchania. Można rozpocząć od jakiejś ciekawej historyjki lub zadania retorycznego pytania. Do słuchaczy należy zwracać się bezpośrednio, aby mogli czuć się swobodnie. Niezwykle ważne jest utrzymywanie kontaktu ze słuchaczami. Trzeba zwrócić uwagę też na dykcję i tempo przemowy.

Jak rozwinąć temat przemówienia

Najważniejszą częścią przemówienia jest rozwinięcie tematu. Słuchacze powinni dowiedzieć się wszystkich konkretów, które są związane z danym tematem. Ważne jest podawanie argumentów, liczb i faktów. Jednak zbyt długie wyliczenia nie są dobre. Mogą szybko znudzić słuchaczy i zniechęcić ich do zgłębienia tematu. Dobrym sposobem na napisanie rozwinięcia jest ułożenie logicznych historyjek, które przyciągną uwagę. Należy unikać zbyt długich wypowiedzi i skomplikowanych zdań. Wszystko powinno być napisane językiem przystępnym i zrozumiałym dla odbiorców.

Dobre zakończenie przemówienia – co powinno zawierać?

Podsumowanie przemówienia jest równie istotne, co wstęp i rozwinięcie. W zakończeniu powinny znaleźć się wnioski. Jeśli słuchaczy chce się do czegoś zachęcić, to właśnie w podsumowaniu jest do tego najlepszy moment. Na koniec trzeba też podziękować i ewentualnie zostawić czas na pytania.

Redakcja aktualnyodpis.pl

Jesteśmy ekspertami w zakresie biznesu, ekonomii i zarządzania. Posiadamy liczną wiedzę, którą pragniemy przedstawić w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestowanie w akcje kontra inwestowanie w obligacje
Fulfilment e-commerce wsparciem dla biznesu
Optymalizacja ładunków: wydajność transportu kolejowego drobnicowego

Jesteś zainteresowany reklamą?