Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak i kiedy zwrot podatków w 2023 roku?

12 lutego 2023 kiedy zwrot podatków


Co roku każdy ma obowiązek złożyć PIT i rozliczyć się z urzędem skarbowym. Niespełnienie tego obowiązku grozi nałożeniem kary i konsekwencjami. Do kiedy trzeba złożyć PIT? Kiedy zwrot podatków można otrzymać?

Deklaracje rozliczeniowe z urzędem skarbowym – do kiedy?

Każda osoba zatrudniona na początku roku otrzymuje od swojego pracodawcy PIT 11. Na podstawie tego formularza można wypełnić PIT. Pracodawcy mają obowiązek przesłać ten druk do swoich pracowników do końca lutego. Natomiast do urzędu skarbowego PIT 11 musi trafić do końca stycznia. Deklaracje PIT do urzędu skarbowego podatnicy składają do końca kwietnia. W 2023 roku 30 kwietnia wypada w dzień wolny, a więc ten czas wydłuża się do 2 maja. Należy pamiętać, że PIT powinno się złożyć nie wcześniej niż przed 15 lutego. Oczywiście można zrobić to wcześniej, jeśli ma się wszystkie dokumenty, ale data zwrotu podatku będzie liczona od dnia 16 kwietnia.

Kiedy zwrot podatków?

Od paru lat urząd skarbowy zachęca podatników, aby składali deklaracje w formie elektronicznej. Zachętą do tego jest fakt, że na zwrot podatku czeka się krócej. Termin ten jest skrócony o połowę w stosunku do deklaracji przekazanej w formie papierowej. Ile zatem się czeka na zwrot? Jeśli PIT wyśle się elektroniczne, to pieniądze pojawią się na koncie w ciągu 45 dni od daty wysłania druku. W przypadku wersji papierowej zwrot podatku wynosi do 3 miesięcy. Przy okazji warto nadmienić, że posiadacze karty dużej rodziny otrzymują zwrot do 30 dni.

Jak otrzymać zwrot podatku?

Wypełniając formularz PIT, należy zaznaczyć, czy zwrot podatku ma być przesłany na konto. Zawsze należy sprawdzić, czy numer konta jest aktualny. W takiej formie najczęściej zwracany jest podatek. Można również zaznaczyć, aby pieniądze zostały zwrócone w formie gotówki i wówczas podatnik otrzymuje zwrot do domu. Preferowaną formą jest oczywiście przelew na konto, gdyż tak opcja jest szybsza i łatwiejsza.

Czy wcześniejsze złożenie PIT-u przyspieszy zwrot podatku?

Wiele osób zastanawia się pewnie, czy złożenie formularza rozliczeniowego do urzędu skarbowego wcześniej wiąże się z wcześniejszym terminem zwrotu podatku. Odpowiedź jest niejednoznaczna. Wiele osób otrzymuje zwrot wcześniej niż przed upływem 45 dni, jeśli PIT zostanie złożony w wersji elektronicznej w lutym lub marcu. Jednak nie jest to reguła. Wszystko zależy od konkretnego urzędu i ilości złożonych formularzy.

Co zrobić, gdy PIT zostanie złożony po terminie?

Czasami zdarza się tak, że deklaracja zostanie złożona po terminie. Niekiedy jest to spowodowane zwykłym gapiostwem, a innym razem sytuacją związaną z siłą wyższą. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim należy od razu złożyć deklarację. Następnie należy skorzystać z instytucji czynnego żalu. Takie zachowanie pozwala uniknąć kary, która jest ustalona ustawowo i zależy od wysokości podatku. Najlepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji i pilnować terminów. Zawsze można poprosić księgową, aby tego dopilnowała i wówczas na pewno wszystko będzie załatwione starannie i bez problemów.

Redakcja aktualnyodpis.pl

Jesteśmy ekspertami w zakresie biznesu, ekonomii i zarządzania. Posiadamy liczną wiedzę, którą pragniemy przedstawić w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestowanie w akcje kontra inwestowanie w obligacje
Fulfilment e-commerce wsparciem dla biznesu
Optymalizacja ładunków: wydajność transportu kolejowego drobnicowego

Jesteś zainteresowany reklamą?