Działalność spółek regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Zawarte w nich są informacje dotyczące wysokości kapitału zakładowego i formalności, jakich należy dokonać, aby kapitał zakładowy obniżyć lub podwyższyć.
Czym jest kapitał zakładowy?
Spółki prowadzone są przez wspólników, którzy muszą wnieść wkład. Właśnie ten wkład finansowy stanowi kapitał zakładowy. Dzięki tym wkładom wspólnicy stają się właścicielami udziałów. W statusie spółki musi zostać uwzględniona informacja o wysokości kapitału zakładowego, jednak nie ma konieczności wpłaty całości przed datą rejestracji spółki. Wystarczy opłacić 25% i wskazać termin, kiedy pozostała część zostanie zapłacona. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej musi wynieść minimum 100 000 złotych.
Jakie znaczenie ma kapitał zakładowy w spółce?
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej jest majątkiem firmy, a więc niejako jest to gwarancja dla wspólników, że firma prężnie działa i może się rozwijać. W przypadku spółki akcyjnej kapitał ten wynosi sporo, a więc często wspólników jest więcej, aby uzbierać ponad 100 000 złotych. Oczywiście wyższy kapitał zakładowy powoduje, że spółka lepiej prosperuje. Czasami kapitał służy do pokrycia strat, które mogą się pojawić podczas prowadzenia działalności.
Kapitał akcyjny prostej spółki akcyjnej
W systemie polskim od niedawna funkcjonuje nowa forma spółki i jest to prosta spółka akcyjna. W takiej spółce kapitałem akcyjnym mogą być wkłady pieniężne i niepieniężne. Nie można jednak wnosić wkładów w postaci praw niezbywalnych. Również świadczenie usług i pracy nie mogą zostać wniesione jako kapitał akcyjny. Minimalny kapitał akcyjny nie może być niższy niż 1 złoty i jest to określone oczywiście w kodeksie spółek handlowych. Zatem wartość ta jest ustalona na najniższym poziomie z możliwych. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się nad zawiązaniem spółki w takiej formie.
Czym różni się kapitał zakładowy od kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej?
Kapitałem zakładowym w spółce akcyjnej są wszystkie akcje, czyli wkłady wniesione przez wspólników. Akcje w prostej spółce określają jedynie prawa akcjonariuszy. Akcje te nie posiadają też wartości nominalnej, a więc jest to bardzo duża różnica w stosunku do kapitału zakładowego. Nie ma też konieczności określania w umowie wysokości kapitału akcyjnego. Podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej wymaga wprowadzenia zmian w umowie lub statucie spółki. W przypadku prostej spółki akcyjnej nie ma takiej konieczności.
Zmiana kapitału zakładowego
Można zmienić wysokość kapitału zakładowego w spółce akcyjnej, jednak musi się to odbyć zgodnie z konkretnymi przepisami. W przypadku podwyższenia kapitału można dokonać tego poprzez zwiększenie go ze środków spółki. Mogą to być środki zgromadzone na funduszu rezerwowym. Każde podwyższenie kapitału zobowiązuje wspólników do zgłoszenia takiej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał może zostać też obniżony, ale nie poniżej 100 000 złotych. Taka zmiana może być dokonana na zebraniu, a uchwała musi zostać przegłosowana 75% głosów.