aktualnyodpis.pl

Blog tematyczny poświęcony biznesowi, ekonomii i zarządzaniu.

Biznes

Dotacje na otwarcie firmy – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Dotacje na otwarcie firmy – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy dobrym pomysłem na życie nie będzie prowadzenie działalności. Jednak trzeba dokładnie się zastanowić, jaki biznes ma szansę przetrwania i jakie środki są niezbędne na początek. Założenie firmy może być dużo łatwiejsze, jeśli skorzysta się z dotacji na otwarcie biznesu. Skąd można uzyskać takie wsparcie? Na jakie kwoty można liczyć?

Otwarcie własnej firmy – ile środków potrzeba?

Przed otwarciem firmy należy dokładnie się zastanowić, jaki rodzaj biznesu jest opłacalny. Kolejną kwestią jest przeprowadzenie badania rynku i sprawdzenie, czy dany produkt lub usługa będą się sprzedawać. Trzeba dokładnie oszacować środki, jakie są niezbędne do otwarcia firmy. W tej kwestii nie wolno pominąć także inwestycji na reklamę czy zakupu większej ilości towarów w początkowej fazie prowadzenia działalności. Wiadomo, że przez pierwsze miesiące trzeba wypromować markę i zdobyć klientów. Ilość środków finansowych zależna jest od konkretnego biznesu. Niektóre osoby muszą kupić jedynie aparat fotograficzny wraz z akcesoriami i mogą zacząć działać, a innym niezbędny jest lokal i park maszynowy.

Dotacje na otwarcie firmy

Już od długiego czasu można uzyskać dotacje na otwarcie firmy. Tego typu wsparcie jest oferowane przez urzędy pracy, a także instytucje publiczne i różnego rodzaju agencje rozwoju regionalnego. W zależności od programu można uzyskać wsparcie na otwarcie działalności w określonej kwocie. W niektórych wypadkach jest możliwość otrzymania dofinansowania wraz ze wsparciem pomostowym, które jest wypłacane przez pierwszych 12 miesięcy prowadzenia firmy na bieżące wydatki, takie jak reklama czy ZUS. Tego typu dotacje na otwarcie firmy są bezzwrotne. Można także otrzymać wsparcie w postaci pożyczki nisko oprocentowanej. W takim wypadku kwoty dofinansowania są znacznie wyższe niż w przypadku dotacji bezzwrotnych.

Kto może otrzymać dotacje na otwarcie firmy?

Wsparcie finansowe oferowane dla osób chcących otworzyć działalność gospodarczą wymaga spełnienia określonych kryteriów. Niektóre programy są skierowane do osób po 30. roku życia, a inne są dla osób do 26. roku życia. W większości przypadków należy prowadzić firmę przez okres minimum 12 miesięcy. W tym czasie trzeba opłacać składki do ZUS-u czy odprowadzać podatek do urzędu skarbowego. Dotację mogą otrzymać osoby, które wypełnią poprawnie wniosek i przygotują biznesplan. Trzeba też poświadczyć, że ma się predyspozycje do prowadzenia konkretnej firmy i doświadczenie w branży.

Ile można otrzymać dotacji na otwarcie firmy?

Wysokość dotacji na rozpoczęcie działalności jest różna w zależności od konkretnego projektu lub firmy przyznającej wsparcie. Najczęściej są to kwoty powyżej 20 000 złotych. Dodatkowo w wielu przypadkach można starać się o uzyskanie wsparcia na pokrycie kosztów prowadzenia firmy przez pierwszych dwanaście miesięcy. Wówczas kwota ta w sumie zwiększa się do prawie 50 000 złotych. Miesięcznie można liczyć na wsparcie w wysokości od 1 000 do nawet 2 500 złotych. Dzięki takim funduszom można dużo łatwiej wejść na rynek.

Udostępnij