Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Do czego służy kalkulator zwrotu podatków?

27 kwietnia 2023 kalkulator zwrotu podatków


Kontakty podatników z urzędami skarbowymi są zwykle opisywane jako dość uciążliwe. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu kojarzą się z koniecznością dokonywania dodatkowych wpłat. Wiele osób może liczyć na zwrot podatku. Co więcej, dzięki oryginalnym narzędziom dostępnym dziś w Internecie można szybko dowiedzieć się, ile taki zwrot wyniesienie.

Czym jest zwrot podatku?

Zwrot podatku jest przeważnie definiowany jako efekt sytuacji, w której podatnik w ciągu roku wpłacił urzędowi skarbowemu kwotę przewyższającą jego zobowiązania podatkowe. Oddania podatnikowi nadpłaconej kwoty jest obowiązkiem urzędu. Co więcej, nie wymaga dodatkowych wniosków i ponagleń, a jedynie – rozliczenia się podatnika poprzez złożenie rocznego zeznania podatkowego.
Z sytuacją taką mamy najczęściej do czynienia wtedy, gdy kwota wpłacanych zaliczek okazuje się wyższa niż podatek. Przeważnie dzieje się tak wtedy, gdy zaliczka jest pobierana z uwzględnieniem zbyt wysokiego progu podatkowego. Może jednak okazać się, że podatnik ma prawo do zwrotu dlatego, że korzystał z ulg podatkowych i odliczeń. W obu przypadkach kwota ulgi jest odliczana od uzyskanego dochodu, a co za tym idzie – dochodzi do zmniejszenia tej, która odnosi się do należnego podatku. Najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną jest ulga prorodzinna, dużą popularnością cieszą się jednak również tak zwane ulgi zdrowotne, w tym choćby ulga na sprzęt rehabilitacyjny oraz na leki.

Kalkulator zwrotu podatku i jego możliwości

Wizja skorzystania ze zwrotu podatku jest wyjątkowo kusząca. Rodzi jednak pytanie o to, czy w ogóle przysługuje nam taka możliwość. Aby się o tym przekonać warto skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku. To proste narzędzie pomocnicze wymaga od nas przede wszystkim zgromadzenia wszystkich danych z dokumentów PIT, którymi dysponujemy. Po zsumowaniu kwot możemy wpisać je w odpowiednią rubrykę w kalkulator zwrotu podatków, a następnie – w podobny sposób obliczyć koszty uzyskania przychodu. Potem pozostaje już tylko policzenie zaliczek na rzecz podatku, odliczeń oraz ulg. Kalkulator sam przeprowadzi dalsze wyliczenia i poinformuje nas nie tylko o tym, czy przysługuje nam zwrot podatku, ale również o tym – jakiej kwoty powinniśmy się spodziewać.

Kiedy i jak otrzymamy zwrot podatku?

Najpopularniejszym sposobem na otrzymanie zwrotu podatku jest przekaz pocztowy. Choć jednak wiele osób nie wyobraża sobie innego rozwiązania, warto pamiętać o tym, że pociąga ono za sobą pewne ograniczenia. Na pierwszy plan wysuwa się to, że kwota jest w takim wypadku pomniejszona nie tylko o koszty samej usługi pocztowej, ale również o koszty manipulacyjne wynoszące jej 1 procent. Warto rozważyć więc również odbiór pieniędzy w kasie urzędu.
Najwygodniejszym sposobem na odzyskanie nadpłaconego podatku niezmiennie pozostaje jednak przelew na konto. Nie wiąże się on z dodatkowymi kosztami, nie trzeba też obawiać się dodatkowych potrąceń. Jedynym wymogiem jest więc w takim przypadku wypełnienie formularza ZAP-3, w którym będzie się znajdować informacja o numerze konta, z którego aktualnie korzystamy. Co ważne, informację tę przekazujemy tylko raz nawet, jeśli zwrot przysługuje nam też w kolejnych latach.

Redakcja aktualnyodpis.pl

Jesteśmy ekspertami w zakresie biznesu, ekonomii i zarządzania. Posiadamy liczną wiedzę, którą pragniemy przedstawić w niniejszym blogu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestowanie w akcje kontra inwestowanie w obligacje
Fulfilment e-commerce wsparciem dla biznesu
Optymalizacja ładunków: wydajność transportu kolejowego drobnicowego

Jesteś zainteresowany reklamą?