Bez względu na to, czy przemawiamy przed grupą pracowników, czy też przed szefostwem naszej firmy, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudny może być pierwszy krok. Gdy wiemy już, jak zacząć przemówienie, bez większych obaw myślimy o jego dalszej treści. Gdy jednak trudno jest nam wydobyć z siebie pierwsze zdanie, trudno nam oprzeć się wrażeniu, że zmierzamy ku katastrofie. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na trudne początki.
O czym pamiętać przed przemówieniem?
Osoby, które mają pewne doświadczenie w prowadzeniu wystąpień publicznych lubią porównywać początek przemówienia do całkiem nowego produktu, który właśnie pojawił się na rynku. To właśnie pierwsze kilkanaście zdań da naszym słuchaczom pojęcie o tym, o czym będziemy mówić. Zdania te pozwolą im na wyrobienie sobie opinii na temat przemówienia. To, co powiemy może więc wpłynąć na to, czy przez kolejne minuty będą nas słuchać w skupieniu, czy też zaczną koncentrować się na rozpraszaczach takich, jak choćby telefon komórkowy.
Nie ma sprawdzonego sposobu na początek przemówienia, który będzie się sprawdzać bez względu na okoliczności. Jeszcze zanim opracujemy własną strategię, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, do kogo właściwie mówimy, bo inaczej komunikujemy się z kolegami z zespołu, a inaczej z partnerami biznesowymi. Rozpoczęcie przemówienia stanie się też łatwiejsze, jeśli uzmysłowimy sobie wcześniej, co chcemy przedstawić.
Jak rozpocząć przemówienie – popularne strategie
Jedną z najlepszych strategii rozpoczynania przemówień jest przedstawienie historii z życia nawiązującej do jego tematu. Osoby słuchające mogą dzięki temu łatwiej utożsamić się z nami. Historia z życia jest też najlepszym sposobem na zaciekawienie słuchaczy, którzy od samego początku sprawiają wrażenie w widoczny sposób znudzonych.
Inną strategią, która jest wcale nie mniej skuteczna, a z pewnością wymaga mniejszej kreatywności jest zadanie pytania zmuszającego do zastanowienia. Słuchacze dowiadują się, że pod koniec przemówienia będą już znać odpowiedź na nie. Jeśli dotyczy ono kwestii, która jest dla nich interesująca – z pewnością skoncentrują się na tym, co mamy do powiedzenia. Innym sposobem na skupienie na sobie ich uwagi jest wprowadzenie elementu zaskoczenia. Może zapewnić nam go powołanie się na ciekawe dane statystyczne albo mało znany fakt – swego rodzaju sedno tego, o czym będziemy mówić przedstawione już tu i teraz.
Jak przetrwać początek przemówienia
Jeśli jest to jedno z naszych pierwszych przemówień, nie wstydźmy się korzystać ze wsparcia. Może stanowić je kartka z wypunktowanymi najważniejszymi założeniami, choć doskonałym wsparciem może być też laptop ustawiony tak, aby można było szybko skorzystać z zawartych w nim informacji. Przemawiając pamiętajmy też o dobrym nawodnieniu i uśmiechu. Wbrew pozorom ten ostatni może przynieść znacznie lepsze rezultaty niż ogrom wiedzy merytorycznej. Skraca dystans, ociepla atmosferę i wpływa na więź między przemawiającym i jego słuchaczami.